Vedeli ste, že sme na Slovensku napríklad v roku 2013 videli slnečný svit priemerne rovnako dlhú dobu ako obyvatelia Nórska alebo Veľkej Británie? Tento štatistický údaj znie až neuveriteľne, o to viac by sme mali pri zariaďovaní bytu alebo kancelárie myslieť na zabezpečenie ideálnych svetelných podmienok.
Výber vhodného svietidlá ide ruka v ruke s nákupom vhodnej žiarovky. Vyznáte sa v nich? Viete, aké údaje a parametre by ste mali sledovať a čo znamenajú jednotlivé označenia?
Najbežnejšie žiarovky na trhu - poznáte ich výhody?
Klasická žiarovka dnes obvykle vyhľadávaná zákazníkov najmä len ako zdroj svetla do chladničiek, digestor alebo mikrovlnných a rúr na pečenie. Jej veľmi nízka obstarávacia cena je logická vzhľadom ku kratšej životnosti. Veľmi rýchlo sa rozsvietia, farba svetla je príjemná, ale vďaka žeravému wolframovému vláknu páli, pričom na svetlo premenia iba minimum energie. Je teda veľmi neekonomická.
Halogénová žiarovka v podstate ide o klasickú žiarovku s tým rozdielom, že obsahuje okrem volfrámového vlákna tiež plyn s halogény. Žiarovka tak pracuje s vyššou teplotou a dlhšou životnosťou vlákna. Oproti klasickým žiarovkám má dlhšiu životnosť a účinnosť. Uplatnenie nájde v kúpeľňových svietidlách, bodovkách, pracovných i stolných lampách.
Úsporná žiarovka (kompaktná) väčšinou vo špirálovom alebo trubicový tvaru pracuje na princípe miniatúrnej žiarivky, v ktorej elektrický prúd prechádza ionizovanými plynmi a ortuťovou parou. Vydáva UV žiarenie, ktoré vďaka lumiforu naneseného na stenách trubice pretvára na svetlo. Je teda studená a svetlo pôsobí viac ostro s tónom farby pripomínajúca skôr studenú bielu. Nevýhodou je veľkosť žiarovky, pomalý nábeh a priemerná životnosť. Veľkou nevýhodou je obsah ortuti, preto je viac než vhodné tieto žiarovky odovzdávať do zberných nádob.
LED žiarovka je polovodičová elektronická súčiastka s čipom pretvárajúcej prúd na svetlo. Pracuje s oveľa nižším množstvom energie ako ostatné typy žiaroviek, ale dosahuje oveľa vyššiu svietivosť, má dlhšiu životnosť, pracuje okamžite na plný výkon, neškodí jej časté vypínanie a zapínanie, neobsahuje žiadne toxické a nebezpečné látky, teda je šetrná k životnému prostrediu. Nevýhodou sa môže zdať vyššia nákupná cena, ktorá je však v porovnaní s ostatnými typmi žiaroviek vykompenzovaná dlhodobým využitím.
V tabuľke je porovnanie ročných finančných nákladov jednotlivých typov žiaroviek:
Aké parametre sú pri nákupe žiaroviek najdôležitejšie?
1. Výkon - hodnota Watt (W) udáva okamžitú spotrebu elektrickej energie. Čím vyššia je hodnota W, tým vyššia je spotreba elektrickej energie. Je dôležité rešpektovať údaje uvedené na svietidlách a zhotovovať vždy žiarovku maximálne s touto hodnotou výkonu, nikdy vyššia.
2. Svetelný tok - je u LED žiaroviek vyjadrený jednotkou lumen (lm) a ide v podstate o vyjadrenie svetla, ktorú za 1 sekundu žiarovka vyžiari. Čím vyššia je uvedená lm hodnota, tým je intenzita svetla vyššia / jasnejšia. Pri výbere je dôležité zamyslieť sa nad priestorom, kde má byť žiarovka umiestnená. Vyšší jas žiarovky je požadovaný vo veľkých pracovných halách, nižší v dielňach, ešte nižší v domácnostiach.
3. Farba - podobne ako u svetelného toku musíme dôkladne zvážiť priestory, ktoré bude žiarovka osvetľovať. Teplé biele zútulnia detskú izby, spálňu a navodí príjemnú rodinnú pohodu v obývačke. Prírodné biela je najviac podobná bežnému dennému svetlu, preto ju inštalujeme do priestorov, kde pracujeme, ale aj staráme o svoj zovňajšok. V šatni aj v kúpeľni nám táto farba najlepšie vykreslí, ako budeme vyzerať na bežnom dennom svetle. Biela studená v nás vyvoláva pocit väčšieho priestoru, čistoty, pociťujeme vyššiu aktivitu. Aj z týchto dôvodov je studený tón vhodný do pracovní, kancelárií, chodieb, kuchýň i k osvetlenie tovaru v presklených vitrínach a výkladoch. RGB žiarovka svieti vždy raz, ale akoukoľvek farbou zmiešanou z troch základných farieb (červená, zelená, modrá). Tieto žiarovky najčastejšie osvetľujú priestor spoločenských miestností, barov a klubov.
4. Pätica - časť žiarovky, ktorá musí presne padnúť do objímky svietidla. Prenáša elektrický prúd zo zdroja do žiarovky. Najlepšou radou, ako vybrať žiarovku so správnou päticou, je prečítať si údaj na predchádzajúcej žiarovke. Medzi najčastejšie kupované patrí žiarovky so závitovou päticou E27, je ich ale oveľa viac:
Každá žiarovka má svoju životnosť - zvyčajne niekoľko tisíc až desaťtisíc hodín. Záleží však na mieste, v ktorom je umiestnená, a tiež na intenzite rozsvecovania a vypínania. Niektorí výrobcovia na svojich obaloch uvádzajú okrem iných údajov práve aj počet spínacích cyklov.
Rozsvieťte všetky zákutia vášho domova.