Čisté prostredie navodzuje duševný pokoj, vyvoláva príjemný pocit, kedy sa môžeme zhlboka nadýchnuť sviežeho vzduchu bez peľov a prachu. Prednosti parných čističov rozhodne nie sú zanedbateľné.

 

Ekologicky prívetivý - funguje totiž na princípe čistenie vodou bez saponátov a chemických prostriedkov. Na odstránenie napríklad zašlých škár v dlažbe alebo vrstvu mastnoty v spodnej časti digestora skutočne stačí iba čistá vodná para.

 
Dokonalá čistota - vo vedre namočíme handričku stále v jednej vode so saponátom, logicky teda opakované zotretie niektorých povrchov rovnakú vodou nie je hygienicky čisté. Oproti tomu para z čističa tryská vždy čistú vodu z nádržky - povrch stieraných priestor a predmetov je teda rozhodne čistejšia.

 
Perfektná účinnosť
- pravidelné čistenie 100-150 ° C parou je oveľa účinnejšie ako teplá voda v vedre. Aj keď na umývanie používame gumové rukavice, naša ruka neznesie vo vedre tak vysokú teplotu vody, akú dosahuje para z čističa. Z tohto dôvodu teda ani účinnosť nášho ručného upratovania nemôže byť tak dokonalá.

 

Na akom princípe čistič funguje?

Keď sa pozrieme na povrchy, ktoré sme vyčistili parným čističom, je až neuveriteľné, ako perfektne, a pritom jednoducho vlastne funguje. Ide totiž o ideálnu kombináciu teploty, tlaku a rýchlosti. Horúca para prenikne skutočne všade, teda aj do tých najmenších medzier a záhybov. Tlak (minimálne 3 bary) spolu s rýchlosťou (až 170 km / hod.) Vyvinie takú silu, že nečistoty rýchlo a efektívne odstráni tam, kde je práve potrebné.

A čo s parným čističom môžem čistiť?

V podstate všetko - v domácnosti podlahy rôznych materiálov, okná, žalúzie, obklady, dlažby, lustre, hračky, kuchynskú linku, bielu techniku, zrkadlá, akvária, toalety, interiér i exteriér automobilu, bicykle, kosačku na trávu, záhradný nábytok (ktorému kontakt s vodou nevadí), mechanické časti strojov, záhradné grily, záhradné náradie.

Aký typ čističa mám pri nákupe zvoliť?

Najskôr je dôležité si poriadne premyslieť, či ho potrebujeme na čistenie textilu, menších bytových priestorov alebo celého domu či väčších kancelárskych priestorov. Na domáce čistenie žalúzií, škár, akvárií, zrkadiel aj občasné odstránenie zápachov textílií je vhodný najmä ručný parný čistič. Čistenie podláh v kúpeľni, toalete, kuchyni, predsieni, spoločných bytových priestoroch uľahčí tyčový parný mop. Je konštruovaný tak, aby dôkladne vyčistil aj zle dostupné miesta, bol pri manipulácii ľahký a bezpečný.
 

 

K najuniverzálnejšiemu prístroju v domácnosti, kancelárii i dielni patrí podlahový parný čistič. Perfektne vyčistí nielen priestrannejšie plochy, ale s bohatým príslušenstvom trysiek, nástavcov, handričiek aj návlekov ho možno použiť pri umývaní okien, dlaždíc, sanitárneho zariadenia, sprchových kútov, varných dosiek, odsávačov pár a pod. Väčšina typov je vybavená tlačidlom s reguláciou pary, detskou poistkou, signalizačnú LED kontrolkou aj ergonomickými prvkami pre jednoduchú a bezpečnú manipuláciu.

 

Ktoré parametre pri nadobudnutí prístroja sledovať?

Tlak v baroch a príkon vo wattoch - základné veličiny, ktoré vypovedajú o tom, ako výkonný a následne účinný parný čistič bude. Príkon určuje rýchlosť ohrevu vody a tvorbu pary, tlak ovplyvňuje rýchlosť pary a teda následnú kvalitu čistenia
Objem nádržky v ml - u menších ručných čističov je obvyklá veľkosť do 500 ml, u mobilných podlahových čističov do 1,5 litra. Tento ukazovateľ má samozrejme vplyv na dobu prevádzky prístroja, dobu ohrevu vody a následnú tvorbu pary. Pri výbere čističa si opäť premyslite, na aký účel chcete prístroj používať. Väčší objem nádrže totiž súvisí s celkovou hmotnosťou a veľkosťou prístroja, ktorý sa najmä v menších bytových priestoroch zle uskladní.
Hmotnosť v kg - súvisí s celkovou konštrukciou prístroja - teda z akého materiálu je vyrobený. U čističov s vyššou obstarávacou cenou možno očakávať, že niektoré časti (nádržka, hubica, kolieska) sú vyrobené z kovov alebo silnejších plastových materiálov. Celkovo je prístroj síce odolnejší a zvyčajne odporúčaný pre profesionálnejšie čistenie, na stranu druhú možno očakávať, že jeho hmotnosť bude vyššia a manipulácia menej komfortná. Aj tu teda odporúčame vždy si dopredu stanoviť jasný účel prístroja.

Existujú povrchy, ktoré by sme parou čistiť nemali?
Určite áno - textil (vlna, hodváb, silon), pravá a eko koža, elektrické zariadenia, jemná elektronika, drevené povrchy ošetrené voskom alebo olejom, papierové materiály chúlostivé na vlhkosť.

Nezabúdajte na údržbu vášho pomocníka.
Pravidelné pranie mopov, handričiek i návlekov je samozrejmosťou. Čas od času tiež vyprázdnite nádobku s vodou a prepláchnite ju spolu s bojlerom octovou vodou. Zamedzíte tak tvorbe vodného kameňa a predĺžite tým celkovú dobu používania prístroja.